It kā aizliegtie produkti grūtniecības laikā

Ir vesela rinda ar produktiem, no kuriem grūtniecēm iesaka izvairīties. Patiesībā, daļu no produktiem neiesaka arī pārējiem, taču grūtniecēm šo produktu lietošana var beigties ar stipri smagākām sekām. Kāpēc es saku “it kā” aizliegtie produkti? Tamdēļ, ka svarīga ir arī produkta deva un tā pagatavošanas veids.

Sieri ar pelējumu

Noteikti ir dzirdēts, ka siers ar pelējumu nav vēlams, jo kurš tad nezina, ka pelējums ir kaut kas slikts. Patiesībā, ne jau par pelējumu ir satraukums, un vispār, runa nav tikai par sieriem ar redzamu pelējumu. Zem lupas ir jāliek visi mīkstie sieri (piem., fetas siers), kas gatavoti no nepasterizēta piena. Tieši nepasterizētais piens ir tas riska faktors, jo no tā gatavotajos produktos var slēpties baktērijas Listeria monocytogenes. Listērijas var izraisīt dažādas komplikācijas, arī spontāno abortu. Tiesa, inficēšanās ar listērijām notiek salīdzinoši reti, jo mūsdienās lielākā daļa sieru tiek gatavoti no pasterizēta piena. Tāpēc, ja vēlaties apēst veikalā nopērkamu kamambēru, droši to dariet. Cietos sierus var ēst pavisam droši, jo tajos ir stipri mazāks ūdens saturs, kas padara tos baktērijām mazāk pievilcīgus.

Svaigas olas

Gogel mogel (sakulti olu dzeltenumi ar cukuru), mājas saldējumi, paštaisīta cēzara salātu mērce, majonēze un citi ēdieni, kam pievienotas svaigas olas, nav ieteicami, jo tur var būt ieperinājušās cita veida baktērijas – salmonellas. Salmonelozei raksturīga stipra vemšana, vēderkrampji un caureja, kas mazuli visticamāk neskars, taču pamatīgi novājinās pašu grūtnieci.

Nepasterizēti piena produkti

Tā pat kā mīkstie sieri, arī svaigs piens un nepasterizēti piena produkti, kā mājās gatavots kefīrs un jogurts, var sevī slēpt listērijas.

Nemazgāti dārzeņi

Grūtniecēm ar nemazgātu augļu, ogu un dārzeņu ēšanu iesaka neaizrauties. Augsnes daļiņas, kas palikušas, piemēram, uz nemazgāta burkāna, var būt inficētas ar toksoplazmām, kuras apēdot iespējams inficēties. Toksoplazmozi izraisa parazīts Toxoplasma gondii, kas pēc bērna piedzimšanas var tam radīt redzes, dzirdes un uztveres traucējumus.

Ne jau vienmēr augsne ir inficēta ar toksoplazmām, tā ka, ja ir pārliecība par savu piemājas dārziņu, tad var ēst gruķus arī pa taisno no dobes. Taču tirgū pirktus dārzeņus labāk nomazgāt.

Alkohols

No alkohola iesaka atturēties visas grūtniecības laikā, jo neesot tāda alkohola daudzuma, kas būtu drošs auglim. Es neuzskatu, ka pāris mutītes vīna vai alus nopietni kaitēs, ja kādu reizi pie svētku galda grūtniece pacels glāzi pie lūpām. It īpaši zinot to, ka daudzām sievietēm tieši grūtniecības laikā pēkšņi parādās nepārvarama vēlme, piemēram, pēc alus. Protams, no regulāras grādīgo dzērienu baudīšanas gan ir jāatsakās, lai neveicinātu bērnu attīstības traucējumus.

Kafija

Alkohols un kafija ir salikti abi vienā maisā, kas, manuprāt, nav pareizi. Izdzert glāzi alus vai krūzi kafijas dienā, gluži nebūs viens un tas pats. Liels kofeīna daudzums tiek saistīts ar spontāno abortu risku, taču līdz 200 mg kofeīna dienā tiek atļauts. Es teiktu tā, ka obligāti šo normu izmantot nevajag, bet, ja bez kafijas dzīvot šķiet neiespējami, tad krūze dienā nekādu ļaunumu nenodarīs.

Termiski neapstrādāti dzīvnieku valsts produkti

Nepietiekami cepta gaļa un svaigi jūras produkti ir potenciāls koliformo baktēriju, toksoplazmu un salmonellu avots, kas saindēšanās gadījumā var kaitēt gan grūtnieces, gan mazuļa veselībai. Mūsdienās pārtikas kontrole gan ir diezgan stingra, tāpēc, ja iegādājas produktus no drošiem avotiem, nevis Taizemē no ielu tirgotājiem, tad risks saindēties ir ļoti minimāls.

Likteni izaicināt noteikti nevajadzētu, katru dienu ēdot svaigas lašmaizes, tartarus un pusjēlus steikus, bet ja ļoti sakārojas sušī vai laša tartars, tad drīkst savu kāri apmierināt. Galvenais ir pievērst uzmanību produkta kvalitātei un tam, vai ir ievērotas visas higiēnas prasības.

Lielās zivis

Haizivs, zobenzivs, tintes zivs un karaliskā skumbrija ir starp tām zivīm, kuras grūtniecēm neiesaka, jo to sastāvā ir salīdzinoši daudz dzīvsudraba. Tas iejaucas normālā augļa smadzeņu un nervu sistēmas attīstībā. Tiesa, šīs zivis nav pārāk iecienītas mūsu uzturā, tāpēc grūtniecēm par tām nebūtu jāsatraucas.

Lai arī citas zivis, kā, piemēram, tuncis un lasis, satur smagos metālus, nelielās devās tās riskus neradīs. Patiesībā, zivis ir pat vēlamas grūtnieču uzturā, jo, salīdzinot zivju ēdājas ar neēdājām, lielāki veselības ieguvumi ir tad, ja zivis uzturā ir bijušas.

Aknas

Aknas satur daudz A vitamīna, tāpēc grūtniecēm neiesaka ēst aknu pastēti, aknu plācenīšus, stroganovu un citus aknu ēdienus. Palielināts A vitamīna daudzums var kaitēt mazulim. Taču, šeit viss ir atkarīgs no daudzuma. Ja apēdīsiet vienu pastētes maizīti, nekas slikts bērnam nodarīts netiks.

Dīgsti

Kas to būtu domājis, ka veselīgie dīgsti un kreses ir potenciāli bīstams produkts grūtniecei. Tas ir tamdēļ, ka dīgstu sēkliņās nemanītas var iedzīvoties baktērijas. Arī tad, ja dīgstus noskalo, daļa baktēriju var palikt uz produkta.

Ja dīgsti tiek termiski apstrādāti, tad tos var droši ēst. Savukārt svaigā veidā ieteiktu labāk mieloties ar kresītēm jeb zaļajām dīgstu daļām, un pirms lietošanas tās noskalot.

Leave a Reply